Skip to content

Устав

НА

АСОЦИАЦИЯТА ЗА РАЗВИТИЕ НА БРОКЕРИТЕ НА ИМОТИ

/„АРБИ“/

 

Член 1. /1/ Асоциацията за развитие на брокерите на имоти /„АРБИ“/ е сдружение с нестопанска цел и е юридическо лице, създадено за осъществяване на дейност в частна полза по реда на Закона юридическите лица с нестопанска цел със седалище в гр. София и адрес на управление: Столична община, район „Слатина“, ул. „Александър фон Хумболт“ № 20А, ет. 3.

/2/ С решение на Общото събрание седалището на Асоциацията може да се променя.

/3/ Предметът на дейност на Асоциацията е: осъществяване на дейности, свързани с развитието на професионалните умения и знания на брокерите (физически или юридически лица) на недвижими имоти при осъществяване на посреднически, консултантски и други услуги при сделки с недвижими имоти, наричани по­ нататък за краткост „посредническите услуги“, както и подпомагането, защитата и насърчаването на прилагането на споделени високи професионални стандарти и етични правила при осъществяването на посредническите услуги и прилагане на принципите на „отворения пазар“.

 

Член 2. В осъществяване на целите си Асоциацията е независима от всякакви политически партии, социално-политически организации и религии. Асоциацията може да оказва подкрепа на други икономически организации или структури, чиито цели съвпадат с тези на Асоциацията. Асоциацията има печат и емблема, чийто вид се определя от Управителния съвет.

 

Член З. /1/ Членуването в Асоциацията е доброволно. Членове могат да бъдат дееспособни физически и юридически лица, които не са франчайз-партньори и осъществяват дейността самостоятелно или чрез контролирани юридически лица. Физически лица, които са собственици на мажоритарни дялове от юридически лица с предмет на дейност, попадащ в обхвата на изискванията за членство могат да членуват в асоциацията само чрез тези юридически лица.

/2/ Членството в асоциацията е редовно, асоциирано и почетно. Членовете на асоциацията:

  1. споделят нейните цели и средствата за тяхното постигане;
  2. изпълняват Устава и другите актове, приети от Общото събрание и другите органи на Асоциацията;
  3. активно участват в нейните дейности и подпомагат изпълнението на мерките, залегнали в основните насоки и годишните програми за дейността на Асоциацията.

/3/ Редовни членове на Асоциацията могат да бъдат: i) дееспособни физически лица, които работят като брокери на имоти, и не са франчайз-партньори, осъществяват дейността самостоятелно или чрез контролирани от тях юридически лица или осъществяват по занятие посредничество при сделки с имоти, или ii) юридически лица, чийто брой на служители при подаване заявлението си за членство в Асоциацията не надхвърля 15 /петнадесет/ служители, не са франчайз-партньори, и които осъществяват посреднически услуги или по занятие осъществяват посредничество при сделки с недвижими имоти. При разрастване на член – юридическо лице с над 15 /петнадесет/ служители през време докато е такъв на Асоциацията, това не е пречка за оставането му в нея.

/4/ В Асоциацията могат да членуват и дееспособни юридически или физически лица с професионална квалификация или опит в горепосочените посредническите услуги, в качеството си на експерти и/или лица, с безупречна репутация в бранша – асоциирани членове, отговарящи на изискванията по член 3, ал. 3.

/5/ В допълнение към изискванията по ал. 3, редовните членове на Асоциацията трябва да заплащат редовно членския си внос;

/7 / За почетен член на Асоциацията може да бъде избрано физическо лице със значителен принос за постигане целите на Асоциацията. Почетните членове на Асоциацията нямат имуществени задължения и не заплащат членски внос. Юридическо лице, контролирано от почетен член, което юридическо лице е член на Асоциацията заплаща членски внос. При напускане на член на Асоциацията – юридическо лице, контролирано от почетен член, почетното членство се прекратява.

 

Член 4. Асоциацията осъществява своята дейност на основата на действащата нормативна уредба в Република България, настоящия Устав, решенията на Общото събрание и ръководните си органи.

 

Член 5. Асоциацията може да членува в международни организации със сроден предмет или цели на дейност.

 

Член 6. /1/ Целите на Асоциацията са:

  1. Развитие на знанията и уменията на брокерите на недвижими имоти, чрез изграждане на среда за обмяна на опит между членовете на Асоциацията.
  2. Въвеждане на професионални стандарти за отворен пазар в условията на лоялна конкуренция за развитие на брокерите, при който отворен пазар брокери не ограничават и не възпрепятстват по никакъв начин други брокери, а напротив приемат да работят съвместно, всеки за клиента си по една и съща сделка при извършването на услуги свързани с недвижими имоти.
  3. Въвеждане на възприети и споделени етични норми за работа при осъществяването на посреднически и други услуги при сделки с недвижими имоти под формата на Етичен кодекс.
  4. Създаване на предвидима среда за брокерите и клиентите на брокерските услуги при предоставяне на посреднически и свързаните с тях услуги при сделки с недвижими имоти.
  5. Изграждане на облик и разпознаваемост на Асоциацията като знак за високо качество на посредническите услуги за потребителите и етично професионално поведение на пазара на консултантски и посреднически услуги.
  6. Застъпване за професионалните интереси на членовете на Асоциацията пред трети лица, организации и администрацията.
  7. Повишаване информираността на потребителите на посреднически и консултантски услуги при сделки с недвижими имоти за необходимото качество и професионални стандарти на брокера на недвижими имоти.
  8. Организиране на мероприятия за изпълнение на целите: семинари и обучения по актуалните теми свързани с или засягащи предоставянето на посреднически и консултантски услуги при сделки с недвижими имоти.
  9. Осъществяване на партньорства на местно, регионално, национално и международно ниво за бързо решаване на проблеми или създаване на дългосрочни стратегии и програми.
  10. Извършване на актуален анализ на пазара на недвижими имоти и създаване на платформа за споделяне на събраната и анализирана информация.
  11. Стимулиране развитието и привличането на членове, които споделят принципите на Асоциацията.

/2/ Средствата за постигане на целите на Асоциацията са:

  1. организиране на семинари, срещи и обучения, и създаване на информационно съдържание, което да се споделя с редовните членове на Асоциацията за подпомагане и напредък на дейността им, както и създаване на Академия за обучение на брокери на недвижими имоти.
  2. създаване и следене за спазването от всички членове на Асоциацията на приетите от тях изработени от Управителния съвет и одобрени от Общото събрание Единни професионални стандарти и Етични правила за работа при осъществяването на посреднически и други услуги при сделки с недвижими имоти.
  3. Чрез работа на Етичната комисия на Асоциацията да се прилагат превантивни мерки след период на проверка и даване на възможност за коригиращи действия с цел членовете на АРБИ да изпълняват изискванията за поддържането на Професионалните стандарти и спазването на Етичните правила, Комисията може да се самосезира или да бъде сезирана от член или членове с жалба до Управителния съвет от член или членове на АРБИ.
  4. Организиране и участие на изложения, търговски панаири и други форуми основно в страната, подпомагане сътрудничеството с фирми – строителни предприемачи и инвестиционни дружества в развитието на строително-инвестиционни проекти.
  5. Поддържане на обобщена информация и анализи за развитие на пазара на недвижими имоти;
  6. Установяване и поддържане на контакти с други браншови асоциации и сдружения и органите на държавата с цел защита интересите на бранша. министерства и ведомства, учебни заведения.
  7. Изработване и изпълнение на общи маркетингови стратегии за популяризиране на АРБИ, нейните цели и дейност.
  8. Участие в европейски и други проекти

 

Член 7. /1/ Членове на Асоциацията по право са учредителите.

/2/ Всяко юридическо лице – редовен член на Асоциацията – е длъжно да направи първоначална, встъпителна вноска в размер, утвърждаван от Общото събрание по предложение на Управителния съвет.

 

Член 8. /1/ Нови членове на Асоциацията се приемат от Управителния съвет.

/2/ Кандидатите подават писмена молба-заявление до Управителния съвет, в която декларират, че са запознати с настоящия Устав и приетите от Общото събрание документи и приемат да спазват неговите разпоредби, както и решенията на органите на Асоциацията. Заявлението се придружава от документите, определени в приетата от Управителния съвет процедурата за приемане на членове, вкл. мотивирани препоръки, документ, удостоверяващ решението на управителния му орган, ако е юридическо лице, за членство във Асоциацията.

/3/ Управителният съвет се произнася по молбата на първото си заседание след нейното получаване, ведно с всички изискуеми документи, но във всички случаи не по-рано от 5 дни и не по-късно от 45 дни от получаването на молбата. Управителният съвет се произнася с решение чрез квалифицирано мнозинство от 2/3 от всички членове без да се прилагат правилата на падащия кворум.

/4/ На уеб сайта на АРБИ се публикува информация за взетите решения за предоставяне на членство по постъпилите заявления.Отказите се изпращат на посоченият в молбата – заявление за членство електронен адрес.

/5/ Членственото правоотношение се смята за възникнало от момента на приемането на решението на Управителния съвет на Асоциацията, плащането на встъпителната вноска и членския внос за текущата година.

/6/ Почетните членове на Асоциацията се приемат от Общото събрание по предложение на Управителния съвет или на член на АРБИ.

 

Член 9. /1/ Членовете на Асоциацията са задължени да участват със своя вноска в касата на Асоциацията за покриване на разходите, свързани с функционирането на Асоциацията за изпълнение на нейните цели. Размерът и броят на вноските за редовните членове се утвърждава от Общото събрание по предложение на Управителния съвет.

/2/ Годишният членски внос се определя от Общото събрание, като годишният му размер не може да бъде по-малък от 50 на сто от размера на минималната работна заплата за страната и се заплаща на две равни месечни вноски: първа вноска до 31-ви Януари и втора вноска до 30-ти Юни на съответната година.

При плащане на пълния размер на членския внос до 31-ви Януари, членовете ползват 5% отстъпка. При прием в текущата година след 31 Януари, се дължи пълният размер на членския внос без възможност за ползване на отстъпка.  

При закъснение с повече от един месец след срок за плащане на членски внос всички предимства, които се предоставят на членовете на АРБИ се спират до заплащане на дължимия членски внос.

В случай на неплащане на членския внос повече от 60 (шестдесет) дни от съответния срок, в който се дължи съгласно настоящия Устав, незаплатилият членския си внос член на Асоциацията се изключва.

/3/ Изменения на размера в посока увеличение, определени през годината от Общото събрание, се внасят най-късно два месеца след датата на Общото събрание.

/4/ При встъпване в течение на годината се плаща годишният членски внос, разделен на 12 и умножен по оставащите месеци от годината.

/5/ При особени случаи или за определени цели Общото събрание може да въведе по искане на Управителния съвет извънредни или временни размери на членския внос.

/6/ При неплащане на членския внос за текущата година неплатилият член губи и правото си на глас за срока докато не заплати всички дължими задължения.

 

Член 10. /1/ Членството в Асоциацията се прекратява:

  1. с прекратяването на Асоциацията;
  2. със смъртта или поставянето под пълно запрещение на редовния член, който е единствен собственик на юридическото лице или при смърт на почетния член;
  3. с обявяване ликвидацията на юридическото лице;
  4. при едностранно волеизявление;
  5. поради изключване.

/2/ прекратяване членството в Асоциацията влече задължително последствие прекратяване членството в Управителния съвет и Етичната комисия.

 

Член 11. Член на Асоциацията може да бъде изключен с решение на Управителния съвет, когато:

/1/ системно и/или грубо нарушава закона, Устава на Асоциацията и/или решенията на Общото събрание и другите органи на Асоциацията;

/2/ не изпълнява задълженията си, вкл. когато, след писмена покана от Председателя на УС не заплати дължима встъпителна или годишна имуществена вноска в определения и посочен краен срок;

/3/ използва Асоциацията за користни цели;

/4/ с действията си уронва престижа и доброто име на Асоциацията и нейните членове;

/5/ с поведението си в стопанската дейност се е компрометирал като почтен бизнесмен или професионалист;

/6/ престане да отговаря на изискванията на закона и/или Устава за членство в Асоциацията.

 

Член 12. /1/ Изключването се решава от Управителния съвет, като решението се взима с квалифицирано мнозинство от 2/3 от всички членове без да се прилагат правилата на падащия кворум.

/2/ Преди да пристъпи към вземането на решение за изключване Управителният съвет задължително изслушва члена, който предстои да бъде изключен, и по негово искане събира допълнителни данни от значение за съответното решение. Управителният съвет може да изключи съответен член и без изслушване, ако е бил изрично поканен чрез електронно писмо на посочения  в заявлението му за членство имейл, да даде обяснения и без уважителна причина не се е явил.

/3/ С оглед тежестта на нарушението се приема временно ограничаване на правата по членството в срок до 6 /шест/ месеца за по-незначителни нарушения, и трайно изключване. Вместо изключване може да бъдат взети други мерки.

/4/ Изключването не освобождава изключеният член от изпълнението на финансовите задължения към Асоциацията, включително изплащане на дължимия членски внос до момента на напускане на Асоциацията.

/5/ Изключеният може да обжалва решението пред следващото Общо събрание, което се произнася окончателно.

/6/ Изключените и напусналите при спазване на реда определен в чл. 10, ал. 4 членове губят всякакво право на участие в имуществото на асоциацията.

 

Член 13. Редовните и почетните членовете на Асоциацията имат право:

/1/ да получават документ за членството си;

/2/ да участват в Общото събрание лично или с упълномощен представител;

/3/ да бъдат избирани и да избират ръководни органи;

/4/ да внасят свободно за разглеждане в Асоциацията идеи, предложения по въпроси, които засягат тяхната дейност;

/5/ да ползват събраната информация на Асоциацията;

/6/ да ползват с предимство услугите, предоставени от Асоциацията.

/7/ да предоставят ежегодно до м. юни анкетна карта, включваща предложения за включване на дейности в плана на Асоциацията за следващата календарна година.

 

Член 14. Членовете на Асоциацията са длъжни:

  1. да съдействат за изпълнение на целите и задачите на Асоциацията;
  2. да спазват настоящия Устав и да изпълняват решенията на ръководните органи;
  3. да внасят редовно членския си внос, определен от Общото събрание, с изключение на почетните и асоциираните членове;
  4. с дейността си да бранят и повишават авторитета на Асоциацията;
  5. да спазват Етичния кодекс;

 

Член 15. /1/ Асоциираните членове нямат право на глас в Общото събрание, но са длъжни са спазват Устава, Етичния кодекс и задълженията по чл. 14, като не дължат заплащане на членски внос, като членството им може да бъде за определен срок.

/2/ Асоцииран член, който е такъв в продължение на една година става редовен член автоматично с произтичащите права и задължения, освен ако 30 дни преди изтичане на този срок, не подаде заявление за напускане на Асоциацията, или не бъде уведомен от УС, че неговото членство не се продължава.

/3/ В случай, че асоцииран член желае да стане редовен преди срока по ал. 2, подава нова молба – заявление до УС.

 

Член 16. Органите на Управление на Асоциацията са:

  1. Общо събрание (ОС)
  2. Управителен съвет (УС)
  3. Етична комисия

 

Член 17. /1/ Общото събрание е върховият орган на Асоциацията и се състои от всички негови членове.

/2/ Членовете – физически лица участват в Общото събрание лично или чрез писмено упълномощен представител. Членовете – юридически лица участват в Общото събрание чрез законните си представители или чрез писмено упълномощено от тях друго лице.

/3/ С право на глас в Общото събрание се ползват редовните и почетните членове на Асоциацията. Правото на глас се упражнява при положение, че са изпълнени задълженията за заплащане на членския внос за текущата календарна година.

/4/ Лицата, имащи право да участват в работата на Общото събрание имат право да бъдат придружени от юридически или други съветници, акредитирани най-малко 7 /седем/ дни преди датата на общо събрание чрез искане до Председателя на УС на АРБИ.

/5/ Лицата, които не са оправомощени от този Устав да присъстват на заседанията на Общото събрание се допускат на заседанието само след решение на Общото събрание.

 

Член 18. Общото събрание:

  1. приема, изменя и допълва устава на Асоциацията;
  2. избира и освобождава членовете на Управителния съвет
  3. разглежда и приема бюджета на Асоциацията;
  4. взема решение за преобразуване или прекратяване на Асоциацията;
  5. приема отчета за дейността на управителния съвет;
  6. отменя решения на другите органи на сдружението, които противоречат на закона, устава или други вътрешни актове, регламентиращи дейността на сдружението;

 

Член 19. /1/ Решенията на Общото събрание са задължителни за другите органи на Асоциацията.

/2/ Решенията на Общото събрание подлежат на съдебен контрол относно тяхната законосъобразност и съответствие с Устава.

 

Член 20. Общото събрание:

  1. се провежда редовно най-малко един път годишно;
  2. се свиква чрез изпращане на покана до всеки член на Асоциацията само по електронен път на обявения в заявлението за членство адрес на електронна поща или на такъв по изрично писмено уведомление на член на Асоциацията при промяната на първоначално представения електронен адрес, като поканата се смята връчена от момента на постъпване на електронното съобщение в хост услугата на имейл клиента на съответния електронен адрес, най – малко един месец преди датата на Общото събрание. В поканата се вписват всички въпроси, които ще се разглеждат на събранието, както и часа, датата и мястото на провеждането. То не може да взема решения по въпроси, които не са вписани в дневния ред, освен ако на събранието не присъстват всички членове и те са съгласни с това. Редовен съотв. почетен член на Асоциацията може да прави предложения за включване на въпроси в дневния ред най-късно до една седмица от получаване на поканата;
  3. се свиква от Управителния съвет извънредно по негова инициатива или, ако е постъпило искане поне на две трети от членовете му;
  4. приема решения с мнозинство на гласовете на всички редовни и почетни членове на Асоциацията, представени на събранието. За изменение на Устава, за прекратяване на Асоциацията или преобразуване, вкл. за сливането й с друго юридическо лице, е необходимо мнозинство от 2/3 от членовете на Асоциацията, представени на събранието. При равенство на гласовете, решаващ е гласът на председателя, респективно на председателстващия събранието.
  5. се ръководи от председател и се избира протоколчик;
  6. приема почетни членове на Асоциацията.
  7. взема решения относно дължимостта и размера на членския внос или на имуществените вноски;
  8. определя размера на встъпителната вноска;
  9. за проведените общи събрания се води протоколна книга, като протоколите в нея се разписват от председателя и протоколчика на съответното събрание.

 

Член 21. Ако на Общото събрание не се явят необходимия брой членове или техни упълномощени представители, събранието се отлага за един час по-късно при същия дневен ред и се счита за законно, колкото и членове или техни представители се явят;

 

Член 22. Член на Общото събрание няма право на глас при решаването на въпроси, отнасящи се до него, неговия съпруг(а) или роднини по права линия – без ограничения, по съребрена линия­ до четвърта степен, или по сватовство – до втора степен включително; юридически лица, в които той е управител или може да наложи или възпрепятства вземането на решения.

 

Член 23. /1/ Асоциацията се ръководи от Управителен съвет, който се състои от 5 до 7 члена, избрани от Общото събрание с мандат от 5 /пет/ години при явно гласуване и с мнозинство на гласовете на членове на Асоциацията с право на глас, представени на събранието.

/2/ Член на Управителния съвет може да бъде само дееспособно физическо лице.

/3/ Членовете на Управителния съвет трябва да:

  1. имат постоянно местоживеене в страната;
  2. притежават подходяща професионална квалификация и опит;
  3. не са осъждани на лишаване от свобода за умишлено престъпление от общ характер;
  4. бъдат физическо лице, което представлява редовен или почетен член на Асоциацията и да не заемат управителни или контролни длъжностни или функции в сдружения със същия или сходен предмет, цел или средства като Асоциацията.

/4/ В случай на смърт, оставка или друга причина, постановяваща трайна невъзможност за период по-голям от девет месеца или отказ за изпълнение на функциите на член на Управителния съвет на следващото Общо събрание са попълва състава му с допълнителен избор. Когато това се отнася до самия председател, неговите функции се изпълняват от определен от членовете на Управителния съвет заместник.

/5/ Отсъствието на член на Управителния съвет от участие в повече от половината от свиканите редовни присъствени заседания през календарната година, без да е налице уважителна причина и/или неизпълнение в определените за това срокове на разпределени от Управителния съвет задачи, се счита за отказ за изпълнение на гласуваните му от Общото събрание функции. В този случай, Председателят на асоциацията или член на управителния съвет може да предложи освобождаването му от Управителния съвет преди изтичането на 5-годишния мандат. Предложението се внася и гласува на Общо събрание на асоциацията.

/6/ При напускане на юридическо лице от Асоциацията, което има физическо лице –  представител в Управителния съвет, на следващото общо събрание същият се освобождава от задълженията си по предложение на Председателя на Асоциацията или на друг член на управителния съвет.

 

Член 24. /1/ Управителният съвет е орган за оперативно управление на Асоциацията.

/2/ Управителният съвет се състои от Председател и членове.

/3/ За Председател на Управителния съвет и членове се избира само редовни и почетни членове – брокери на недвижими имоти.

 

Член 25. Управителният съвет:

  1. Осигурява изпълнението на решенията на Общото събрание и управлява имуществото на Асоциацията.
  2. Избира от своя състав председател, който представлява Асоциацията.
  3. Приема и изключва членове. Произнася се по жалби на отхвърлени или изключени членове
  4. Приема правила за работа и разпределение на задачите между членовете му.
  5. Приема Етичният кодекс и Правилата за прием, като определя условията и процедурата за приемане на редовни и асоциирани членове на Асоциацията.
  6. Приема годишния финансов отчет на Асоциацията.
  7. приема и изключва членове;
  8. взема решение за откриване и закриване на клонове;
  9. взема решение за участие в други организации;
  10. приема основните насоки и програма за дейността на АРБИ. Обсъжда и взема решения по всеки въпрос, който се отнася до основните насоки и програмата за дейността на Асоциацията;
  11. Подготвя и внася в Общото събрание проект за бюджет и отчет за дейността на Асоциацията.
  12. Определя реда и организира извършването на дейността на Асоциацията, вкл.

а) да избира и освобождава членовете на Комисията;

б) да образува, с участието на представители на членовете на Асоциацията, помощни органи – експертна работна група, както и други специализирани комисии по целесъобразност да определя ръководителите им;

  1. упълномощава председателя или друг член на Управителния съвет, вкл. председателя на Комисията или член на Асоциацията да извърши определена дейност.
  2. взема решения по всички въпроси, които по закон или съгласно Устава не спадат в правата на друг орган.
  3. избира от членовете си зам.-председател/-и, чийто функции могат да се определят по ресори.
  4. избира счетоводителя на Асоциацията и всички лица, на които се възлагат изпълнението на услуги и се сключват договори.

 

Член 26. /1/ Управителният съвет заседава не по-малко от един път на три месеца, приема решения с обикновено мнозинство и се отчита един път годишно пред Общото събрание.

/2/ Член на Управителния съвет не може да бъде заместван при изпълнение на функциите си от друго лице.

/3/ Управителният съвет притежава кворум, ако присъстват най-малко половината от членовете му.

/4/ Присъстващо е и лице, с което има двустранна телефонна или друга електронна връзка, гарантираща установяването на самоличността му и позволяваща участието му в обсъждането и вземането на решения, вкл. посредством изразено предварително писмено мнение по въпросите и материалите от дневния ред или представено чрез изрично упълномощен представител. Гласуването на този член се удостоверява в протокола от председателстващия заседанието.

/5/ Решенията се вземат с мнозинство от присъстващите.

/б/ Управителният съвет може да взема решения и без да бъде провеждано присъствено заседание, ако протоколът за взетите решения бъде съгласуван без забележки и възражения за това от членовете на Управителния съвет. Предоставянето на забележки или възражения се извършва в срок до три дни след изпращането на протокола от страна на Председателя на УС.

/7/ Заседанията на Управителния съвет се свикват от Председателя чрез покана, изпратена на адресите на електронна поща на членовете на УС, и се организират, провеждат и протоколират по начин определен в Правилата за работа на УС. Заседанията на УС се водят от Председателя, а в негово отсъствие от друг, определен от него член на УС.

/8/ Към протоколираните решения от заседания на УС могат да се присъединят и членове на УС, които са отсъствали. Ако в срок от пет дни след изпращането на протокола, член на Управителния съвет, който е отсъствал от конкретното заседание не изрази особено мнение, той се отбелязва като присъединил се към взетото решение.

 

Член 27. /1/  Председателят на Управителния съвет:

а/ представлява Асоциацията пред трети лица и държавни органи, в т.ч. и по въпроси от значителна важност за дейността на Асоциацията и нейните членове, вкл. подписва документи от името на Асоциацията в тази връзка и ръководи текущата дейност на Асоциацията;

6/ осигурява изпълнението на решенията на Общото събрание и на Управителния съвет;

/2/ Председателят на Управителния съвет се избира с квалифицирано мнозинство от 2/3 от всички членове без да се прилагат правилата на падащия кворум за срок от 5 /пет/ години без ограничения в броя на мандатите.

 

Член 28. /1/ Председателят ръководи текущата дейност на асоциацията и я представлява пред трети лица.

/2/ Възнагражденията на Председателя и на членовете на УС след първата година от учредяване на Асоциацията се определят от Управителния съвет;

/3/ Председателят осигурява изпълнението на решенията на Общото събрание и на Управителния съвет и изпълнява всички функции и дейности, които не са от изключителна компетентност на Общото събрание или на Управителния съвет;

/4/ По-специално Председателят на УС:

  1. Обезпечава управлението на Асоциацията съгласно Устава;
  2. Разполага с имуществото и средствата на Асоциацията в рамките, определени от Управителния съвет;
  3. Води преговори и изготвя и сключва договори и споразумения, съгласно целите на Асоциацията;
  4. Подготвя заседанията на Управителния съвет;
  5. Представя на Общото събрание и на Управителния съвет отчети за дейността на Асоциацията, както и съставя и годишен отчетен доклад за дейността на Асоциацията;
  6. Представлява асоциацията пред трети лица и държавни органи в изпълнение на взети от УС решения.
  7. Организира воденето на счетоводството на асоциацията, както и изготвянето на междинни финансови справки и годишни отчети и баланси.

 

Член 29. /1/ Етичната комисия се състои от три до пет души и има Председател и членове. Членовете на Комисията и нейният председател се определят от УС, при явно гласуване и с мнозинство на гласовете на членове на УС, с мандат от 3 /три/ години.

/2/ Председателят се избира между членовете на Комисията и участва в заседанията на УС с право на съвещателен глас.

/3/ Комисията:

а/ следи за спазването на Етичния кодекс на Асоциацията и прави предложения за неговото изменение;

б/ разглежда сигнали за неетично поведение на членове на асоциацията, както и сигнали за констатирани несъответствия или конфликти между членове на асоциацията и се произнася със становище по тях;

в/ уведомява Управителния съвет, при констатирани сериозни нарушения на Етичния кодекс, както и при неизпълнение на решения на Общото събрание или на приети от Общото събрание правила, пораждащи задължения към членовете на Асоциацията, като предоставя становище, съдържащо предложение за решение, вкл. за налагане на санкции;

г/ прави предложения пред Управителния .съвет и Общото събрание за предприемане на мерки в обхвата на своите компетентности.

д/ възлага извършването на превантивен контрол по опазване на етиката.

/8/ Комисията е независим орган, който се отчита единствено пред УС текущо и Общото събрание не по-малко от един път годишно.

/9/ Комисията заседава задължително веднъж на три месеца. Заседанията на Комисията се свикват от нейния председател и се организират, провеждат и протоколират по начин определен в Правилата за работа на Комисията. Правилата за работа на Комисията се приемат от членовете ѝ и се подчиняват на изискванията за обективно и точно изясняване на нарушенията на Етичния кодекс.

/10/ Комисията взима решенията си с обикновено мнозинство.

/11/ Дейността на Комисията се подпомага организационно от Председателя на Асоциацията.

/12/ При изпълнение на своята дейност Комисията може да привлича други специалисти и експерти.

 

Член 30. Мандатът на изборните органи на Асоциацията е 5 (пет) години, като отделни негови членове могат да бъдат освобождавани предсрочно при условията на чл. 10, ал. 2 и чл. 23, ал. 4, 5 и 6.

 

Член 31. /1/ Имуществото на асоциацията се състои от права на собственост, в т.ч. и права върху интелектуална собственост, вещни права, вземания, ценни книжа, движими и недвижими имоти и др. Разпореждане с имуществото на Асоциацията имат да правят Общото събрание или Управителният съвет.

/2/ Освен от членски внос средства могат да се набират и от дарения, спонсорство, от провеждане на семинари, обучения и др.

 

Член 32. Срокът на действие на Асоциацията е неограничен.

 

Член 33. В случай на смърт, разпадане, запор или фалит на някои от членовете на Асоциацията, тя продължава да функционира с останалите свои членове.

 

Член 34. /1/ Прекратяването на дейността на Асоциацията се решава от Общото събрание в случаите и съгласно реда, предвидени в закона.

/2/ При прекратяване дейността на Асоциацията, Общото събрание назначава ликвидационна комисия, която трябва да следи оставащото имущество на Асоциацията да бъде използвано за цели, подобни на целите на Асоциацията. При липса на такова решение, имуществото на Асоциацията ще бъде прехвърлено на държавата, с оглед тяхното използване за целите на Асоциацията.

/3/ Управителният съвет обявява ликвидацията на Асоциацията с прехвърлянето на имуществото й на държавата.

 

Член 35. Финансовата година на Асоциацията е календарната година. Счетоводният период на Асоциацията приключва на 31-ви декември всяка година.

 

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

  • 1. Въпросите, които не са уредени с настоящият Устав, се решават от Общото събрание, съобразно разпоредбите на действащото българско законодателство.
  • 2. Този Устав е приет от учредителите на Асоциацията на учредително събрание, състояло се на 09.05.2024 г. и е подписан от тях.

 

Настоящият Устав се подписа от всички членове – учредители на Асоциацията, както следва:

 /Веселина Александрова Стоева-Йолова – Председател на Управителния съвет/

/Мариан Данаилов Гяурски – Член на Управителния съвет/

/Златка Томева Томева-Ставрева – Член на Управителния съвет/

/Искра Иванова Бонева – Член на Управителния съвет/

/Петя Георгиева Владикова – Член на Управителния съвет/